Den Helder – Over belangstelling hadden de organisatoren van de zwemtocht Den Helder – Texel zondag niets te klagen. Op de Helderse zeedijk, bij ‘Kaap Hoofd’, had een grote schare belangstellenden zich verzameld om de deelnemers aan de zwemtocht te zien starten.
Vijfentwintig helden hadden de lef de strijd aan te gaan tegen de natuurlijke elementen. Want hoe makkelijk het ook lijkt, de zwemtocht van het vasteland naar het eiland is een moeilijke en gevaarlijke. Het is tweeënhalve kilometer afzien.
“Vijfentwintig is het maximale aantal”, laat Paul Habets namens de organisatie weten. “Kijk maar hoeveel boten er nu al op het water zijn om de veiligheid van de zwemmers te kunnen garanderen.” Een keur aan varend materieel is inderdaad aanwezig om de deelnemers te begeleiden. Van kano’s tot reddingsboten en van zeilschepen tot een heus landingsvaartuig, niets word aan het toeval overgelaten. Zelfs de helikopter van de kustwacht kwam nog even polshoogte nemen.
Zwaar Al snel na de start werd duidelijk dat de zwemomstandigheden zeer zwaar waren. “Normaal gesproken waait de wind meestal uit noord- of zuidwestelijke richting. “Helaas komt de wind vandaag uit de oosthoek en dat drijft de zwemmers een beetje meer richting ‘Razende Bol’ dan dat we hadden gewild”, zegt Habets door zijn verrekijker turend. Op dat moment is er een kopgroepje van drie personen licht vooruit en was vanaf de dijk met het blote oog waarneembaar dat ook een drietal zwemmers achteraan het zeer moeilijk had. Habets zoon Bas is een van de grote initiatiefnemers van dit evenement. Drie jaar terug zwom hij de afstand in iets meer dan veertig minuten.
“Alle deelnemers zijn goed getraind”, weet vader Habets, hoewel hij er bij een toch zijn twijfels heeft. “Die heeft er in de voorbereiding een klein beetje met de pet naar gegooid en onderschat de tocht wellicht een beetje. Ik hoop dat ze het haalt.” Een grote naam die deelneemt is Daan Glorie. Zaterdag zwom hij nog een openwaterwedstrijd van een uur of vier en zondag ligt hij wederom in het zeventien graden warme water, puur als training voor zijn ‘kanaaltocht’ later dit jaar. En deze keer niet alleen heen, maar ook weer retour. Hij was ook de eerste die het strand van Texel wist te bereiken.
Natuurlijk was er niet alleen het sportieve aspect wat aan deze tocht kleefde, nog belangrijker was het goede doel wat de deelnemers er mee steunden, ‘Spieren voor Spieren’ of beter gezegd ‘helden voor helden’. Bas Habets is een van de oprichters van de stichting ‘Be tough’ een non-profit organisatie die zoveel mogelijk geld bijeen wil halen voor onderzoek naar spierziektes bij kinderen.
Toen alle atleten en hun begeleiders weer voet op vaste Helderse wal hadden gezet, kon Bas met trots bekent maken dat zijn stichting € 16.527,50 op had gehaald voor het goede doel. En hoewel het misschien maar een druppel op een gloeiende plaat lijkt, maken vele druppels uiteindelijk toch een plas.
Daan Glorie had 47 minuten nodig om Texel te bereiken. Een minuutje later kwam Maurice van de Berge aan land en als derde eindigde Marciano Lynch. De snelste vrouw was Luciënne Groenendijk, die net als Ashley Schouwenaar na 59 minuten weer grond onder de voeten had.

